Počet výsledků: 35

Otevřít filtraci

Otřes mozku je mírná forma traumatického poranění mozku, která způsobuje dočasnou ztrátu normální mozkové činnosti. Obvykle je způsobeno úderem, otřesem nebo nárazem do hlavy. K otřesu mozku nejčastěji dochází při hraní kontaktních sportů (fotbal, hokej, ragby, box apod.). Velmi častou příčinou jsou úrazy, pády, autonehody, rvačky apod. Viz také traumatické poranění mozku.

Otrava oxidem uhelnatým je závažný stav, který je způsoben vdechováním oxidu uhelnatého. Není-li pomoc poskytnuta včas, otrava oxidem uhelnatým může v poměrně krátké době vést až k úmrtí. Oxid uhelnatý (CO) se k hemoglobinu (červenému krevnímu barvivu) váže mnohonásobně pevněji než kyslík, čímž snižuje množství přenášeného (transportovaného) a využitelného kyslíku ve tkáních. Co se týče koncentrace CO ve vzduchu, již pouhých 0,0035 % (35 ppm) může vést k prvním příznakům otravy během 6–8 hodin. Koncentrace 0,08 % (800 ppm) vede do 2 hodin k bezvědomí. Při koncentraci 1,28 % (12 800 ppm) nastává smrt během několika minut. Viz také otrava, oxid uhelnatý.

Otrava (angl. poisoning) je souhrnné označení pro rozvoj určitých příznaků po kontaktu s potenciálně jedovatou (toxickou) látkou. Tyto látky se mohou do těla dostat různými způsoby: skrze ústa (léky, výrobky pro domácnost atd.), nos (oxid uhelnatý, pesticidy atd.), oči (výrobky pro domácnost, průmyslové chemikálie atd.), přímým kontaktem s kůží (žíraviny, pesticidy atd.) nebo narušením ochranné funkce kůže (kousnutí, bodnutí, injekčně aplikované léky atd.). Odvozené sloveso je otrávit. Viz také intoxikace a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz otrava.

Otrava botulinem, případně otrava botulotoxinem, je jiný název pro botulismus. Viz také otrava, botulotoxin.

Otrava jídlem je lidové označení pro alimentární intoxikaci. Viz také otrava.

Otrava krve je lidové označení pro septikemii. Viz také otrava, krev.

Střední mozek (lat. mesencephalon) je první ze tří oblastí mozkového kmene. Nachází se mezi mezimozkem (vpředu) a Varolovým mostem (dole). Střední mozek souvisí se zrakem, sluchem, motorikou, spánkem a bděním, ostražitostí a regulací teploty. V oblasti středního mozku se k mozkovému kmeni připojují dva páry hlavových nervů (okohybný a kladkový). Viz také mozek.

Mozkové pleny jsou meningy nacházející se v oblasti mozku.

Ischemická cévní mozková příhoda (iCMP) je jedním ze dvou „hlavních“ typů cévní mozkové příhody. Při iCMP je v mozku narušen krevní oběh. Příčinou je obvykle krevní sraženina (trombus), která zablokuje některou z tepen zásobujících mozek. Tato krevní sraženina se může vytvořit (a často se i vytváří) mimo samotný mozek, např. v krční tepně nebo v srdci, a krevním řečištěm je pak zanesena do mozku, kde zablokuje některou z jeho cév. Krevní sraženina však může vzniknout i přímo v mozku. V obou případech je důsledek stejný: nervové buňky nejsou dostatečně zásobovány kyslíkem a živinami, a proto odumírají. V závislosti na tom, která oblast mozku je postižena, se pak vyskytují určité neurologické příznaky, mezi které může patřit např. jednostranné ochrnutí, poruchy řeči nebo zraku. Viz také ischemie, cévní mozková příhoda, hemoragická cévní mozková příhoda.

Zánět mozkových blan je lidové označení pro zánět mozkomíšních plen.

Zobrazeno 1 až 10 z 35

Počet výsledků